Friday, 21 November 2008

list of the cunts i'd send to hell


Daha önce de bahsettiğim gibi hayatımın çeşitli dönemlerinde çeşitli nedenlerle uyuz olduğum insanların dünyadan silinesi derecede dayanılmaz bulduklarımı Cunt List adlı bir listede bulunduruyorum. Neredeyse her gün yeni bir isim eklediğim The List of People That Piss Me Off'un bir üst level'ı olan bu listede şu anda sadece 5 isim bulunuyor. Dünya üzerinde sinir olduğum ve tır altında kalıp ölse "hmm?" deyip geçeceğim onlarca şahıs bulunsa da, bu 5 kişi acı çektirmekten sadist bir zevk alacağım ve The Hostel-vari işkencelerde bulunurken Türk filmi modu villain kahkahaları atacağım şanslı kişiler.

1- G.
2- K.
3- N.
4- D.
5- A.

Tahmin edebileceğiniz üzere saçma salak ve en hafif tanımımla gayet cazgır olan bu insanlarla uğraşmak istemediğimden -daha doğrusu ben İngiltere onlar Türkiye'deyken online şekillerde uğraşmayı tercih etmediğimden- isim vermiyorum. Ama listemin 3'ü kız, 2'si erkek, bu da size ipucu olsun.

PS: Neden durup dururken bunu açıkladım, birşey mi oldu sinirimi bozan? Yoo hayır, rüyamda bunlardan birini gördüm sadece, oradan aklıma geldi.

iamx will make you love again


In the grip of the winter came
Love and greed
Insane with faith I took the driving front seat
In the lowlife comfort of Berlin streets
The car from emptiness directed with my body heat

I was alone at the front line
The message I was told
Was the triumph and the joy of a lifetime

I just can't think of England
I can't see the picture
I'm still running from the fire the fire
I just can't think of England
I can't see the picture
I'm still running from the fire the fire

In the twilight hours of nervous rest
I bought the beast before believing the threat
In a foreign field I cut no regrets
The poison stories just repeat themselves
In a fucked up mess

I was alone for the first time
The message I was told
Was the triumph and the joy of a lifetime

I just can't think of England
I can't see the picture
I'm still running from the fire the fire
I just can't think of England
I can't see the picture
I'm still running from the fire the fire

I just can't think of England
Can't see the picture
Can't see the picture
Can't see the picture

IAMX - Think of England

Thursday, 20 November 2008

tu as fait une promesse

Tam uykunun derinliklerine çekiliyordum ki Hazal Hanfendi'nin blogunu gördüm. Bunu okuduktan sonra söz verilen ama gidilmeyen Nevizade'de balık-mezelerimiz geldi aklıma. Neden gitmedik biz hiç? Hani Adalar'a götürecektin beni ilkbaharda? Nerede o çilekli pastalar? Kaç baharlar oldu hanfendi siz yoksunuz.

Ve hem linkteki blog post'a hem de moda uygun bir şarkı:

sen de başını alıp gitme ne olur
ne olur tut ellerimi
hayatta hiç bir şeyim az olmadı senin kadar
ve özlemedim hiçbir şeyi seni özlediğim kadar
sen de başını alıp gitme ne olur

will you shed no tear for broken me?

Imovane aldım yine, 12 saatlik bir uyku planlıyorum. Görüşüm bulanık, ellerim sarhoş ve kafam güzel gibi, kaslarım fazlasıyla gevşek, bu yazıyı yazmak zor. Imovane uykusunu seviyorum, kafamı yastığa koyduğum anda çağırıyor, yastığımdan aşağı çekiyor beni, alıp götürüyor simsiyah bir yere. Rüyasız, bilinçsiz, koma gibi bir uyku.


Angel I can see myself in your eyes
Angel won't you feel for me from your heart
Do return my heart to me
No don't insist, I'm already hurt

Elephant girl
It was an accident unfortunate
Angel threw me like a rubber man
Aiming for the ground
Why amuse yourself in such way
No don't insist, I'm already hurt

Lay me down on the ground softly, softly
Don't remove my head hurts much too much

You never return it
Well I wouldn't miss it
I shed no tears for broken me
You never know it, my peace of mind
Now inside and outside are matching

Why amuse yourself in such way
No don't insist, I'm already hurt
If you never return it
Will it break your wings
Will you shed no tear for broken me

Tuesday, 18 November 2008

you squeeze my heart so tight tonight

Dünyanın en kötü gecelerinden birini geçirdikten sonra Pazar günü modunda yatağımda mayışıyorum sabah 9'dan beri. Neymiş, demek ki bütün gün birşey yemedikten sonra Jack Daniels, vodka ve cider karıştırmıyormuşuz. Siz evde denemeyin.

En kötü gece deyişim tamamen midemle alakalıydı, aslında süper bir akşam geçirdim dışarda. İngiltere'ye geldiğimden beri ilk tanıştığım andan itibaren içten bir ilgiyle anlattıklarımı dinlediğini hissettiğim, ve hakkımda kötü en ufak birşey düşünmediğinden emin olduğum tek insan olan Aideen'le Micachu and the Shapes izledik. Bayan Mica Levi elinde bir elektrik süpürgesiyle -evet, "huh??" olduk biz de- sahneye adım attığında Sam Ronson'ı hatırlattı bana aşırı derecede, göz göze geldik, sonra şarkı söylemeye başladı, vücudumda bir enerji akışı oldu sanki ondan bana doğru, garipti, nasıl tanımlasam bilemiyorum. Sonra kapıda sigara içtik birlikte, saçma bir şekilde onu bir daha göreceğimi hissettim. Evet saçmalıyorum ben.

Bugün yeni dövmemi yaptırıyorum. Mutlu ve heyecanlıyım.

Monday, 17 November 2008

save me from my old waysEverything I've been holding on to for the last 6 months, comes crashing down on me one by one. I've forced myself to be happy all those months, and I've been as close to happy as I can get, but now I realise true happiness was back in my room in Istanbul for me. I remember staying in bed all day, every day for the whole week sometimes, just watching TV. I was happy then. I'll never feel so safe again, I'll never be that happy, I'll never feel as at home as I felt back then. If only I could be there for just one day, turn back the time, go back to last year for a single day where everything was so peaceful and I was loved.
I'm so sorry, and I've done many things I regret. I've hurt the ones I love, and I've broken the hearts of people I didn't even know. I'm trying not to regret moving here cause I know once I let go and allow myself to cry, I won't be able to control it any more and the depression will come back even worse.

I miss you, everything we did, good or bad, I miss my home, even when I hated it back then, I miss my old uni that I used to despise so much, I'd give anything to be there right now, in a taxi to Taksim, stuck in the traffic jam on Bagdat Avenue, listening to music and thinking of you.And sometimes you close your eyes
and see the place where you used to live
When you were young

They say the devil's water, it ain't so sweet
You don't have to drink right now
But you can dip your feet
Every once in a little while

You sit there in your heartache
Waiting on some beautiful boy to
To save you from your old ways
You play forgiveness
Watch it now here he comes

Sunday, 16 November 2008

paper dreams, honey

I've been awake since 7.30 in the morning. All summer I had this problem, I just couldn't help but fall asleep every afternoon. And now, no matter how tired or sleepless I am, I can't sleep during the day. I've been in bed all day, but my brain, it's well tired. I can't sleep, I can't stop thinking. I had some serious sleeping issues last year because of the pills I had to take, and back then I had read somewhere that the only reason people couldn't sleep was because their minds were too busy and stressed, and they could have been able to sleep without the help of any sleeping pills if they just cleared their minds. Well, I say BOLLOCKS. Don't touch my sleeping pills, I'm doing just fine with them, thank you.

I just realised my favourite pills were lost, so I had to take some other pill, which is strong enough to knock an elephant out for a whole year. I'm gonna be well fucked tomorrow morning.And again, my only one, I do miss you very, very much.

About as subtle as an earthquake, I know

My mistakes were made for you

And in the back room of a bad dream, she came

And whisked me away, enthused

And it's solid as a rock rolling down a hill

The fact is that it probably will hit something