Friday, 19 December 2008

happy holidays!!

they're so the cutest couple in the world!!

Tuesday, 16 December 2008

SCUM Manifesto

Feminizm ve "How is gender power?" konulu 3500 kelimelik essayimi sonunda bugün bitirmiş bulunuyorum. Bugün Lisa'nın evine gidip bana New York'tan getirdiği cicileri gördükten sonra akşam pek romantik bir şekilde yemeğe çıkıyoruz. Gerçi Christmas yaklaşıyor diye ikimizin de parası yok bu aralar, gayet chav bir şekilde Tesco'dan alınmış hazır sandviçlerimizi ya da McDonald's menülerimizi mum ışığında yemek zorunda kalabiliriz.

Yarın Mary Wollstonecraft ve John Stuart Mill'in feminist görüşlerini karşılaştıran bir essay yazmak zorundayım, deadline'ım perşembe öğleden sonra, Cuma sabahı bu seneki tüm derslerimden daha fazla kredisi olan ve tek bir bok anlamadığım Political Research and Analysis sınavım var. 2 essayimin toplamı değerinde olan bu pek sevgili sınavın konusu SPSS ve ben bir bok bilmiyorum, gül gibi Excel dururken ne gerek vardı ki şimdi?

Dün essayimi yazarken Valerie Solanas koysam mı dedim, sonra fazla aşırı olacağına karar verip vazgeçtim. Gerçekten de essayime 2 adet erkek cinsine ait kişinin not vereceği düşünülürse, Society For Cutting Up Men konseptli görüşlere yer vermek pek pozitif bir durum olmazdı sanırım benim için. Ama kalbimin kraliçesi Valerie'me bari burada yer vereyim dedim:

Life in this society being, at best, an utter bore and no aspect of society being at all relevant to women, there remains to civic-minded, responsible, thrill-seeking females only to overthrow the government, eliminate the money system, institute complete automation and destroy the male sex.

It is now technically feasible to reproduce without the aid of males (or, for that matter, females) and to produce only females. We must begin immediately to do so. Retaining the mail has not even the dubious purpose of reproduction. The male is a biological accident: the Y (male) gene is an incomplete X (female) gene, that is, it has an incomplete set of chromosomes. In other words, the male is an incomplete female, a walking abortion, aborted at the gene stage. To be male is to be deficient, emotionally limited; maleness is a deficiency disease and males are emotional cripples.

The male is completely egocentric, trapped inside himself, incapable of empathizing or identifying with others, or love, friendship, affection of tenderness. He is a completely isolated unit, incapable of rapport with anyone. His responses are entirely visceral, not cerebral; his intelligence is a mere tool in the services of his drives and needs; he is incapable of mental passion, mental interaction; he can't relate to anything other than his own physical sensations. He is a half-dead, unresponsive lump, incapable of giving or receiving pleasure or happiness; consequently, he is at best an utter bore, an inoffensive blob, since only those capable of absorption in others can be charming. He is trapped in a twilight zone halfway between humans and apes, and is far worse off than the apes because, unlike the apes, he is capable of a large array of negative feelings -- hate, jealousy, contempt, disgust, guilt, shame, doubt -- and moreover, he is aware of what he is and what he isn't.

Monday, 15 December 2008

till death do us partyhttp://www.girlsandboys.co.uk intro'yu izleyin pek cici. Dünyadaki en ilginç clublardan biri olabilir Girls And boYs, gay deseniz değil, straight hiç değil, insanlar her hafta o kadar kostüm makyaj bilmemneyle uğraşacak azmi nereden buluyorlar bilmiyorum. Ama biliyorum ki bundan sonra vodka içmemeliyim. Jack Daniels is the new vodka for me.