Saturday, 8 January 2011

this is what a feminist looks like

Gün geçmiyor ki bu ülkede karşıma beyinsiz birileri çıkmasın. Üyesi olduğum bir sitede kadının birinin bana mesaj atmasıyla başladı olaylar. Kadın 35 yaşında ve profilinde şunlar yazıyor:

"mumkunse her haliyle kadin olsun ama beni sakin kadin modelinde gormesin...sadece sosyal hayatta cinsiyetsizim:) bu demek degil ki, karsimdakinde aradigim kriter, sadece kadin olmasi..ben de herkes gibi bana benzeyenden olsun isterim, en azindan kafaca ve kisiliksel... okuma yazmasi olan, imla kullanan, hobileri olan, anlayan, algilayan, eglenceli, rahat, zorlama olmayan, kendi gibi olan, boylesi belki zor ama imkansiz degil"

Benimkinde sadece "Feminizmden bihaber insanlarla konuşmak istemiyorum" yazıyor.

İmlasever olduğunu belirttikten sonra aşağıdaki gibi bir yazım tarzı kullanmasını ironik bulduğumdan hatalarını düzeltmeden konuşmayı aynen kopyaladım:

Kadın: en güzel yaşlardır feminizm geyiklerinin yapıldıgı bu yaşlar. cocuk kalanlar ileri yaşlarda da sürdürür bu geyikleri...neyse maco bikac tipe takıldıgında ve zaman gectıgınde anlarsın bu feminizmin cinsiyetle şekillendigini ve aslında sorunun feminizm olmadıgını...

Ben: Maço tiplerden hoşlanmadığım kadar patronluk taslanmasından da hoşlanmam. Ne beni, ne de çocuk kaldığını iddia ettiğin insanları tanımıyorsun. Feminizm denen "geyik" var olmamış olsaydı "Sosyal hayatta cinsiyetsizim" gibi bir lafı edemezdin bile.

K: ooo, hayatta ne patronlujlar görceksin daha...kücük oldugun icin degil, gercekten bööle giderse hic gelişemicek fikirlerin olduguna dikkat cekmek icin yazdım...

B: Fikirlerimin ne olduğunu nereden bilebilirsin ki?

K: feminizm dıyorsun ya...olaya oradan başlaman yeterli..bi de onca lezbıyen filmi arasında en kötüsü olanın nikini secmen de başka bir durum göstergesi...

B: Feminizmin bilmemkaç tane türü var, kaldı ki biri kendini bir feminist akıma dahil görse bile aynı akım içindeki iki insanın fikirleri bir değil.

Nickimin film olan Eloise ile en ufak bir alakası yok, filmi izlemedim hiç ve siteye üye olduğumda film daha yapılmamıştı bile.

Hakkında en ufak bir bilgin olmayan ve bir kelime etmemiş olduğun bir insan hakkında varsayımlarda bulunup duruyorsun.

K: ne güzel işte bişiii biliyor ve karsındakini o şeyii bilmedigi icinde yeriyorsun, daha ne istiyorsun:)

B: Kimseyi yermiyorum, sadece oturup feminizmle ilgili konuşamayacağım insanlarla tanışma isteğim yok bu aralar. Hayatımda büyük yeri olan bir şey çünkü.

Hayatta en hoşlanmadığım insan modellerinden biridir bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlar, varsayımlara dayanarak hiç tanımadıkları insanları yargılayanlar. 35 yaşına gelmiş birinin bu tür ergensi davranış biçimlerini aşmış olmasını bekliyor insan. Ama görünen o ki, bazı şeyler yaşa bakmıyor.

Bu bahsettiğim insanın ilk mesajındaki "Feminizm cinsiyetle şekilleniyor ve asıl sorun feminizm değil" yorumundan ve profilindeki "Cinsiyetsizim" ifadesinden asıl sorunun cinsiyet kavramı olduğuna inandığı izlenimini edindim. Eğer gerçekten argümanı "Asıl sorun patriarchy değil cinsiyet denen şeyin kendisi, feminizm de kadın kavramının iyice altını çizdiğinden ve ben kadın-erkek vs kavramlarının tamamen yok olması gerektiğine inandığımdan feminizm bana ters geliyor" ise anlayabilir ve hak verebilirim. Ben de cinsiyet rollerinin tamamen ortadan kalkmasını istiyorum, kadın ya da erkek diye bir şey olmayan ve dolayısıyla feminizme ihtiyaç kalmayan bir dünya ideal dünyam denebilir. Bir takım feministlerin bana katılmadığının ve "kadın" kavramından son derece memnun olduklarının farkındayım, ama benim feminizmimin nihai amacı cinsiyet rollerinin tamamen ortadan kalkması. Cinsiyet denen şey var oldukça asla eşitliğin elde edilemeyeceğini ve insanların kendilerine empoze edilen davranış kalıplarından tam anlamıyla kurtulamayacağını düşünüyorum.

Kısacası eğer söz konusu insan bana saçma sapan saldırmak yerine mantıklı bir şekilde düşüncesini açıklasaydı dediğine hak verebilirdim. Ama ne bana doğru düzgün bir açıklamada bulundu, ne de konuşma tarzı iki insanın da birbirini dinlediği mantık çerçevesinde bir fikir tartışmasına uygundu. Hayatımda ilk kez bu kelimeyi böyle bir durumda kullanacağım, ama öyle: Fail.

No comments: